kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2018 r. w Mońkach odbyły się obchody 100 – rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu na placu przed Kościołem  p.w. M. B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach a następnie Mszą Świętą w Kościele.
Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz pocztów sztandarowych wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Jasionówki  do centrum miasta, pod pomniki pamięci, pod którymi złożono kwiaty.
Podczas uroczystości odsłonięto wykonaną przez Gminę Mońki tablicę upamiętniającą 100 - rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas wystąpień - o drodze do niepodległości mówił, dziękując jednocześnie wszystkim za przybycie, Starosta Moniecki Andrzej Franciszek Daniszewski. Obecny na uroczystości przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski przypominał o odzyskaniu nieodległości i wolności, zdobytej oddanym życiem przez  imiennych i bezimiennych bohaterów naszej Ojczyzny. Następnie głos zabrał Pan Zbigniew Karwowski Burmistrz Moniek. Rys historyczny o walkach niepodległościowych, a także o sytuacji w naszym regionie sprzed  100 laty przedstawił Pan Bogdan Bieliński. Zebrani wysłuchali także utworu „Honor i gniew” wykonanego przez  uczennicę SP1 w Mońkach Paulinę Bigda  (laureatkę VII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Jeszcze Polska nie zginęła" organizowanego przez Moniecki Ośrodek Kultury ) oraz pieśni patriotycznych wykonanych przez zespół Boguszewianki.
Następnym puntem było złożenie wieńców, kwiatów pod pamiątkową tablicą. W obchodach udział wzięły także grupy rekonstrukcji historycznej – Korpus Ochrony Pogranicza z Osowca Twierdzi i 9 Pułk Strzelców Konnych w Grajewie . Na zakończenie na wszystkich czekała gorąca grochówka i słodki stół przygotowane przez uczniów i nauczycieli ZSOiZ w Mońkach.

 

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00