kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Mechanicy na medal z Moniek

Mechanicy na medal z Moniek

Jak co roku na międzynarodowych  targach Agroshow w Bednarach k. Poznania odbyły finały Mistrzostw Polski Mechaników i Serwisantów "Młody Mechanik na Medal" organizowanego przez Polska Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W tegorocznej edycji konkursu, do którego 3-etapowe eliminacje zaczęły się już w marcu przystąpiło 240 uczniów z 30 techników rolniczych.
Do ścisłej czołówki zakwalifikowało się 10 uczniów z najlepszymi wynikami, którzy 22 września przystąpili do konkursu finałowego z teorii oraz praktyki. W tej najlepszej dziesiątce w kraju znalazło się dwóch uczniów z ZSOiZ w Mońkach: Krzysztof Jabłonowski - kl. III mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz Adam Wiśniewski również z klasy III mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Uczniowie Ci w finale musieli zmierzyć się z niezwykle trudnym testem wiedzy teoretycznej, który przygotował dr inż. Adam Ekielski (SGGW Warszawa). oraz zagadnieniami, które wymagały wiedzy praktycznej.         .
Pytania dotyczyły m.in:
- mechaniki pojazdów, agrotroniki,
- konstrukcji maszyn,
- hydrauliki siłowej,
- techniki i technologii wytwarzania,
- pomiarów,
- diagnostyki i weryfikacji części w procesie naprawczym,
- montażu i demontażu części maszyn,
- rynku materiałów części zamiennych,
- organizacji i bhp warsztatów naprawczych itd.

Komisji egzaminacyjnej przewodniczył prof. dr hab. inż. Czesław Rzeźnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po zaciętej i wyrównanej walce Adam Wiśniewski zajął III miejsce w Polsce, a jego kolega z klasy Krzysztof Jabłonowski - IV miejsce w Polsce. Dobrą informacją jest fakt, że w swojej kategorii wiekowej do konkursu przystąpiło też dwóch pracowników ZSOiZ w Mońkach. mgr inż. Adam Baworski oraz inż. Piotr Cybulko. Nauczyciele przedmiotów zawodowych, a zarazem opiekunowie uczniów zajęli I oraz IV miejsce w Polsce, w swoich konkurencjach. Wyżej wymienione wyniki pozwoliły zająć ZSOiZ w Mońkach trzecią pozycję wśród najlepszych techników w kraju. Łącznie z zawodów zespół z ZSOiZ w Mońkach przywiózł ze sobą do Moniek kwotę 7500 zł oraz każdy z uczestników został nagrodzony pełnym zestawem kluczy marki Stanley.Dodatkowym powodem do dumy jest fakt, że uczniowie z Moniek byli jedynymi uczestnikami finału którzy uczą się w szkole zawodowej w odróżnieniu do swoich rywali, którzy ucząc się w technikach mogą kształcić się w cyklu 4-letnim.
Z osiągnięć uczniów jest dumna cała szkoła, a najbardziej nauczyciele, którzy przygotowali ich do zmagań na tak wysokim poziomie - mgr inż. Adam Baworski oraz inż. Piotr Cybulko.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00