kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: WYPADEK

WYPADEK

ĆWICZENIA

18 maja 2017r. na skrzyżowaniu ulicy Niepodległości i Wojska Polskiego doszło do zderzenia samochodu dostawczego przewożącego gaz z gimbusem szkolnym przewożącym dzieci. Do wypadku dochodzi na skutek wymuszenia pierwszeństwa przez kierowcę samochodu dostawczego. Kierujący samochodem dostawczym jechał ul. Wojska Polskiego z zamiarem skrętu w lewo, w stronę drogi K65. Nie zastosował się do znaku A-7 „Ustąp pierwszeństwa” i znaku „B20” – STOP w wyniku czego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu gimbusem, który jechał ul. Niepodległości. Opiekun gimbusa informuje telefonicznie dyżurnego monieckiej Policji o wypadku. Ten "czarny" scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo - sztabowych, które zrealizowane zostały dzisiaj w Mońkach z udziałem wszystkich służb ratowniczych powiatu monieckiego.

W ćwiczeniach, które miały miejsce na terenie Moniek udział wzięło łącznie około 60 uczestników - w tym policjanci z KPP w Mońkach, strażacy z KPPSP w Mońkach, OSP w Knyszynie i Goniądzu, Pogotowia Ratunkowe z Moniek i Białegostoku. Scenariusz działań przewidywał sytuację związaną z katastrofą komunikacyjną. Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza - a w konsekwencji poszkodowane dzieci zostały opatrzone, a służby ratownicze wykonały wszystkie niezbędne czynności ratunkowe - to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje jego uczestnikom możliwość doskonalenia umiejętności w specyficznych i trudnych warunkach.

Pod czujnym okiem Komendanta Powiatowego Policji w Mońkach nadkom. Bartosza Lorenca, Zastępcy Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Mońkach mł. bryg. mgr inż. Sławomira Szafrańskiego oraz Starosty Monieckiego Andrzeja Franciszka Daniszewskiego symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz bardzo dobrze odzwierciedlały rzeczywiste działania. Uczestniczące w nim służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazały się pełnym zaangażowaniem. Przeprowadzone ćwiczenia potwierdziły gotowość wszystkich służb do prowadzenia tego typu działań. Wnioski z dzisiejszych ćwiczeń posłużą do dalszego doskonalenia istniejących procedur i form podejmowanych działań, jak również współdziałania z innymi służbami i podmiotami.

źrodło: KP Policji w Mońkach

 

Fot., wideo - Rafał Supiński

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00