kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Staż zawodowy w Wilnie

Staż zawodowy w Wilnie

I już po stażu.…
Zostały wspomnienia i bezcenne doświadczenia.
W dniach 13.03-31.03.2017 r. uczniowie ZSOiZ w Mońkach uczestniczyli w 3-tygodniowym stażu zawodowym w Wilnie w ramach projektu unijnego Erasmus+ "Our school is getting international!"
W stażu wzięło udział 20 uczniów klas technikum w zawodach: technik handlowiec i technik rolnik. Opiekę na uczniami sprawowało 2 nauczycieli.
Litewskim partnerem był UAB Global Ideas reprezentowany przez dyrektora Panią Lorete Golubevaite, która sprawowała opiekę nad stażystami.
Uczniowie mieli zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie w hotelu Ecotel w centrum Wilna.
Staże zawodowe były zorganizowane w różnych firmach w Wilnie oraz okolicach Wilna, w zależności od potrzeb zawodowych uczestników min.:
- Contact lenses – sprzedaż internetowa akcesoriów optycznych,
- Mylida – sklep artykułów papierniczych,
- Anatolija bistro,
- Gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka i serów,
- Greenhause – szklarnia,
- Gospodarstwo ekologiczne,
- Gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej.
Miejsca w których uczniowie odbywali staż były bardzo dobrze przygotowane i dobrane pod względem wymagań zawodowych oraz umiejętności językowych uczestników. Opiekunowie stażystów w miejscach pracy byli bardzo życzliwi, pomocni oraz chętnie dzielili się doświadczenie zawodowym.
Staż zawodowy był również doskonałą okazją do opanowania nowego słownictwa, pogłębienia swoich umiejętności językowych, poznania zwyczajów panujących na Litwie, obiektów historycznych Wilna, Trok, Kowna oraz Rygi - stolicy Łotwy. W Druskiennikach mieli okazję zobaczyć Snow Arenę, zrelaksować się w aquaparku oraz spróbować lokalnych specjałów kulinarnych. Na zakończenie staży uczniowie uczestniczyli w międzynarodowych targach rolno – spożywczych w Kownie, gdzie zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt rolniczy.
Na zakończenie stażu wszyscy uczestnicy uzyskali certyfikaty potwierdzające nabyte podczas stażu umiejętności i doświadczenie zawodowe min.: certyfikat Europass Mobilność honorowany w całej Unii Europejskiej.
Wszyscy uczestnicy projektu są bardzo zadowoleni z możliwości wyjazdu na staż w ramach projektu mobilności programu Erasmus+, gdyż wzbogacili branżowe słownictwo w języku angielskim, poznali najnowsze rozwiązania stosowane w różnych firmach, a także poznali proste zasady organizacji czasu i dyscypliny, które warto wcielać w życie osobiste jak i zawodowe.
Udział w tym projekcie poszerzy horyzonty uczestników, otworzy im oczy i da szansę na lepszy start w dorosłe życie. Z pewnością pomoże też w znalezieniu atrakcyjnej pracy po ukończeniu szkoły.

z-ca koordynatora Jolanta Randzio

www.zsmonki.pl 

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00