kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Spotkanie z hodowcami drobiu

Spotkanie z hodowcami drobiu

W dniu 06 lutego, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Mońkach odbyło się spotkanie hodowców drobiu z terenu powiatu monieckiego, którego tematem była wysoce zjadliwa grypa ptaków A H5N8.

Dwudziestu właścicieli ferm przywitał Starosta Moniecki Pan Andrzej Franciszek Daniszewski, który po krótkim wstępie przekazał głos inicjatorowi spotkania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Mońkach.
Pan Jerzy Trzonkowski przedstawił zebranym aktualną sytuację epizootyczną oraz liczbę ognisk wirusa w skali kraju, wskazując na niepokojące, wykryte ostatnio, przypadki zarażenia drobiu hodowlanego na terenie sąsiadujących z podlaskim województw warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. Hodowcy zostali zapoznani ze sposobami zakażenia, objawami klinicznymi choroby oraz czynnościami jakie należy podjąć, w celu uniemożliwienia przedostania się wirusa na teren fermy, a także z zaleceniami zarówno dla ludzi pracujących w gospodarstwach jaki i w odniesieniu do drobiu. Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreślił, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszystkie ptaki, bez względu na zastosowany proces technologiczny, muszą przebywać w zamknięciu, a każdy hodowca drobiu powinien stosować podstawowe zasady bioasekuracji czyli podejmować wszelkie czynności, mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków. Ponadto Pan Trzonkowski uczulił zebranych, że pomimo iż, na dzień dzisiejszy choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi może, jak w przypadku każdej choroby zakaźnej zwierząt, spowodować niepowetowane straty dla gospodarki.

opr. Adam Skutnik


  

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00