kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Imprezy -wydarzenia

Święto Ziemniaka w Mońkach

Historia Święta Ziemniaka w Mońkach sięga 1975 roku. Potrzebę powrotu do niej po kilkunastu latach przerwy podyktowali sami mieszkańcy, uznając tradycję organizowania Święta za najlepszy znak firmowy miasta. Święto Ziemniaka przyjęło formułę Kresowego Jarmarku Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych. Ideą przyświecającą temu przedsięwzięciu jest promocja firm oraz indywidualnych wytwórców produktów tradycyjnych i ekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem kuchni regionalnej. Jarmark ma zatem charakter wystawienniczy, edukacyjny i kulturalny. Uczestniczyć w nim mogą producenci z branży rolno – spożywczej, firmy, gospodarstwa rolne prowadzące produkcję ekologiczną, artyści ludowi oraz osoby prowadzące działalność rękodzielniczą.

Gala Przedsiębiorczości - Augusty

Starostwo Powiatowe w Mońkach oraz Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego popierając rozwój przedsiębiorczości będącej warunkiem stabilnego rozwoju lokalnej społeczności co roku organizują konkurs, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości poprzez promocję firm osiągających najlepsze wyniki ekonomiczne z zachowaniem zasad etyki biznesu oraz osób, które swym działaniem szczególnie przyczyniają się do tworzenia sprzyjających warunków dla przedsiębiorczości jak również rozwoju lokalnej społeczności. Konkurs organizowany jest w kategoriach: Agrobiznes,Turystyka i rekreacja, Lider Biznesu,Debiut Roku.

„A w niedziele po kościele”

A w niedziele po kościele to festyn organizowany w połowie lipca w Jaświłach. Impreza, na której dobrze bawią się nie tylko mieszkańcy gminy, ale i goście z sąsiednich gmin, czy turyści. Podczas imprezy organizowane są liczne konkursy dla młodszej i starszej części publiczności.

Aukcje Koni

W październiku na terenie firmy Agromex Grześ w Mońkach odbywa się aukcja-wystawa koni rasy sokolskiej. Do „galopu” o tytuł championa zgłaszanych jest zawsze kilkadziesiąt koni. Na aukcję oprócz hodowców przyjeżdżają miłośnicy koni z całej Polski. Koń Sokólski, obok koni Sztumskich, należy do rasy koni zimnokrwistych, czyli o spokojnym temperamencie. Podsumowanie imprezy kończy się wręczaniem nagród właścicielom wyróżnionych ogierów i ich uroczystą prezentacją.

Dni Moniek

W lipcu odbywa się jedna z największych imprez w Powiecie Monieckim – Dni Moniek. Poprzez cykliczność impreza wpisała się w lokalny kalendarz wydarzeń kulturalnych. Festyn połączony jest z objazdowym cyklem spotkań pn. Studio Lato Radia Białystok. Przez kilka lat na scenie gościli min. Krzysztof Krawczyk, Elektryczne Gitary, Dżem, Kombi, Stachursky, Feel.


źródło: www.kulturamonki.pl

Dni Jasionówki

Lipiec to miesiąc, w którym odbywa się wiele plenerowych imprez, również Jasionówka obchodzi w nim swoje święto. Jasionówka jest jedną z najstarszych gmin w powiecie monieckim, a Dni Jasionówki gromadzą starszych i młodszych jej mieszkańców na wspólnym świętowaniu.


źródło: www.jasionowka.pl

Dni Trzciannego

W lipcu odbywają się Dni Trzciannego – festyn, na którym prezentują się zespoły ludowe, zespoły muzyczne. Festyn połączony jest z targami rękodzieła ludowego, na którym prezentują się wytwórcy z powiatu monieckiego. Można zakupić wyroby z wikliny, rzeźby oraz inne ciekawe rzeczy. Jest też stoisko promocyjne gminy Trzcianne.


źródło: www.trzcianne.drl.pl

Dobre Granie

W sierpniu organizowany jest Festyn Muzyki Chrześcijańskiej „Dobre Granie”. Podczas spotkania odbywają się koncerty rock, reggae. Dobre Granie to impreza, na której dobrze bawi się młodzież, a także całe rodziny. Pomysłodawcą Dobrego Grania jest ks. Andrzej Szczepańczyk, który w 2001 roku rozpoczął propagowanie muzyki chrześcijańskiej organizacją Przeglądu Schol i Zespołów Parafialnych w Goniądzu.


źródło: www.kulturamonki.pl

Koszenie Łąk Bagiennych dla Przyrody

Impreza polega na skoszeniu odcinka bagiennej łąki. Wygrywa najszybszy zespół. Biebrzańskie Sianokosy cieszą się coraz większym zainteresowaniem i osiągnęły już skalę europejską. Eliminacje dla rolników z gmin biebrzańskich odbywają się w sierpniu, natomiast finał mistrzostw we wrześniu.


Fot: A.Grygoruk www.biebrza.org.pl

Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Impreza patriotyczna organizowana rokrocznie w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. W listopadzie odbywają się Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W 2007 r. oprócz uroczystości w kościele i pod pomnikami pamięci, wydarzenie uświetniła orkiestra dęta z Jasionówki, chór Uniwersytetu w Białymstoku. Pokaz dawnych sztuk walki, musztry i wystrzałów z hakownicy zaprezentowało Pospolite Ruszenie Ziemi Tykockiej. Impreza odbywa się każdego roku 11 listopada.

Wigilia Narodów”

W grudniu Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu organizuje widowisko obrzędowe „Wigilię Narodów”. Impreza ma na celu ukazanie dziedzictwa historycznego i kulturowego, a także ocalenie i pielęgnowanie zwyczajów, pieśni, tradycji okresu Wigilii i Bożego Narodzenia i okresu noworocznego.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00