kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Atrakcje turystyczne

Batalion

Wyprawa na bagna połączona z obserwacją i poznaniem osobliwości Bagien Biebrzańskich - bataliona. Bagna Biebrzańskie to jedna z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w Europie. Jednym z rzadkich, niezwykle barwnym i bardzo ciekawym gatunkiem jaki można zobaczyć w Parku jest batalion. W trakcie wyprawy po szlakach biebrzańskich będziecie Państwo mogli zobaczyć godowe walki i zaznajomić się z tajemnicami życia bataliona – bojownika znad bagien.
W programie:

 • Wyprawa na łąki i rozlewiska połączona z obserwacją bataliona,
 • Podglądanie wielu innych ciekawych gatunków ptaków,
 • Warsztaty przyrodnicze nt. bataliona.


Fot:Paweł Świątkiewicz www.biebrza.org.pl

Biebrzański Park Narodowy

Wiesz jak wygląda owadożerna rosiczka? Widziałeś klucze dzikich gęsi na wiosennych przelotach? Spotkałeś się oko w oko z łosiem? Natrafiłeś na tropy wilka? Słyszałeś tokujące bekasy? Te i wiele innych atrakcji przyrodniczych czeka nas podczas włóczęgi po szlakach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bądź przygotowany na poranną bądź wieczorną wyprawę w teren, by posłuchać bagiennej symfonii. Biebrza to jedna z ostatnich naturalnych rzek w Europie. Zawiłe meandry i starorzecza tętniącej życiem rzeki wylewają co roku, zmieniając dolinę w królestwo ptactwa wodno-błotnego. Biebrzańskie łąki i pastwiska, podtopione każdej wiosny, przyozdabiają się żółtymi kaczeńcami, tworzącymi niespotykany krajobraz. Spływ kajakowy Biebrzą to prawdziwa wyprawa w głąb bagien do ich "serca" - dzikiej przyrody. W trakcie spływu poznacie rośliny wodne, odkryjecie ślady bytowania bobrów i zobaczycie wiele gatunków ptaków - bociana czarnego, rybitwę czarną i białoskrzydlatą, czaplę białą, a także usłyszycie bąka. Nad Biebrzą czeka na Państwa wspaniała przygoda z przyrodą i aktywny wypoczynek.


źródło: www.turystyka.wrotapodlasia.pl

Biebrzańskie spotkania z tradycją

Sękacz jest tradycyjnym ciastem wypiekanym na Litwie, Suwalszczyźnie oraz w północnej części doliny Biebrzy. Początki wypieku sięgają bardzo odległych czasów pogańskich. Uchodzi za odświętny przysmak uświetniający doroczne święta, wesela czy inne ważne uroczystości. W przeszłości gościł na stołach królewskich i książęcych jako swego rodzaju danina. Do jego przyrządzenia potrzebnych jest kilkadziesiąt jaj. Wypiek sękacza był kiedyś rytuałem, który gromadził całą rodzinę, a od gospodyni wymagał wielkiego kunsztu. Sękacze wypieka się na ruszcie, każda wylana cienka warstwa ciasta jest opiekana nad ogniem. Kilkugodzinny trud przygotowania i wypieku nagradzany był niepowtarzalnym smakiem ciasta. Nazwa „sękacz” pochodzi od niepowtarzalnego kształtu, z którego stożkowatej bryły odstają na boki sęki. Zapraszamy Państwa do udziału w tradycyjnym wypieku sękacza, w trakcie którego będziecie mogli uczestniczyć w przygotowaniu ciasta, wypieku i wreszcie degustacji sękacza!

"Dzień próby" - jednodniowy spływ tratwą

"Dzień próby", to niepowtarzalna i niezapomniana jednodniowa wyprawa tratwą po Biebrzy. Spływ tratwą stwarza idealne warunki do obserwacji otaczającej przyrody. Z bocianiego gniazda rozciągają się niesamowite widoki na dolinę Biebrzy. Tratwa jest też dogodnym miejscem do opalania i biesiadowania, niepowtarzalny smak ma przygotowana na pokładzie tratwy kawa lub herbata. W ciągu kilku godzin do przepłynięcia będzie 6-kilometrowy odcinek Biebrzy, co ważne cały czas z nurtem rzeki. W składzie załogi powinno znajdować się co najmniej 2 mężczyzn zdolnych do odpychania tratwy. Czas spływu: około 5-7 godz. ( 6 km), Ilość uczestników:  max 6-7 osób na jednej tratwie.

Kładkami wśród bagien

Miejsce: Terenowy Ośrodek Edukacyjny w Osowcu (okolice II Fortu twierdzy Osowiec lub kanału Rudzkiego przy trasie Białystok-Ełk) Atrakcje: spacer kładkami wśród bagien po Terenowym Ośrodku Edukacyjnym. Na ścieżce przyrodniczej znajdują się tablice informacyjne opisujące przyrodę i zjawiska mające miejsce wokół kładek. Są też opisy historyczne. W trakcie spaceru warto zwrócić uwagę na ptaki i krajobraz – pomogą w tym wieże i platformy obserwacyjne zlokalizowane przy ścieżce. Warto zaopatrzyć się w przewodnik po ścieżce. Na trasie ścieżek łatwo obserwować ptaki wodno-błotne, drapieżne i śpiewające. Czasem zalatuje tu orlik, bielik, pośpiewuje też podróżniczek. Warto zwrócić uwagę na interesujące rośliny wodne i bagienne. Miłośnicy fortyfikacji znajdą tu ciekawe budowle z okresu carskiego. Jak dotrzeć: spacer można rozpocząć w siedzibie BPN w Osowcu-Twierdzy, przy kanale Rudzkim lub nieopodal Fortu II tzw. zarzecznego. Trasa jest odpowiednio oznakowana – znaki zielone lub czerwone.


źródło: www.biebrza.org.pl

Łoś - król na bagnach

Wyprawa na Bagna Biebrzańskie połączona ze zdobywaniem wiedzy o łosiu i szansą na jego zobaczenie. Wśród zarośli i moczarów żyje król Bagien Biebrzańskich – łoś. I choć przed kilkudziesięciu laty łoś wyginął na innych terenach, tutaj - w rozległym i niedostępnym dla ludzi rezerwacie Czerwone Bagno – udało mu się przetrwać. Dziś Bagna Biebrzańskie to największa ostoja tego gatunku w Polsce. W trakcie wędrówki po biebrzańskich szlakach będziecie Państwo mogli zaznajomić się z tajemnicami życia łosia – największego ssaka w Biebrzańskim Parku Narodowym!
W programie:

 • Wyprawa po biebrzańskich szlakach połączona z obserwacją łosi,
 • Warsztaty przyrodnicze nt. łosia.


Fot: C. Werpachowski www.biebrza.org.pl

Na tropie wilka

Czyli „nie taki wilk straszny jak go malują”
Zapraszamy Państwa na Bagna Biebrzańskie, do jednego z największych mateczników wilka w Polsce. W trakcie wędrówki po szlakach biebrzańskich będziecie Państwo mogli zaznajomić się z tajemnicami życia wilka – największego drapieżnika Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odbędziemy praktyczny warsztat rozpoznawania śladów i tropów pozostawianych przez wilki w terenie.
W programie:

 • Wyprawa na biebrzańskie szlaki w poszukiwaniu tropów i śladów wilków,
 • Warsztaty przyrodnicze nt. wilka.


Fot: Robert Bałdyga www.biebrza.org.pl

"Okółkiem wokół Żarowia" - wycieczka łodzią pychówką z flisakiem

Proponowana przez nas trasa wycieczki przebiega w pobliżu wsi Wroceń wokół dużej wyspy nazywanej przez miejscową ludność "Zarowiem". "Zarowie" to efekt rozwidlenia Biebrzy. Rzeka płynie tu dwoma korytami tworząc po środku dużą wyspę na którą przeprawiają się codziennie miejscowe krowy i konie. Jedna z odnóg Biebrzy przepływa w pobliżu wsi, druga nazywana "Okołkiem" meandruje pośród dzikich trzcinowisk i torfowisk w niedalekiej odległości od lasu. Płynąc "Okołkiem" wieczorem mamy szansę spotkać się z licznie bytującymi tam bobrami. Trasa spływu: pętla wokół wyspy "Zarowie" w pobliżu wsi Wroceń, czas spływu: około 1,5 - 2 godz.

Pacowa Chata - "Przysiółek Szlachecki"

Jeśli odwiedzisz „Pacową Chatę” - poznasz to co szlacheckie: strój szlachcica i szlachcianki, monety XVII wieku, odnajdziesz herb swego rodu, zapoznasz się z wybitnymi postaciami regionu i być może otrzymasz nagrodę. Zgodnie z przysłowiem „Gość w dom, Bóg w dom” zaznasz gościnności szlacheckiej.


W ofercie Przysiółku Szlacheckiego:
 • Muzeum historyczno – etnograficzne. Edukacja historyczna i przyrodnicza regionu,
 • Szlacheckie konkurencje i zabawy. Musztra szlachecka. Pojedynki szlacheckie,
 • Poszukiwanie skarbów,
 • Zajęcia plastyczne „Pocztówka z przysiółka”, zajęcia plastyczne dla dzieci w plenerze,
 • Zabawy integracyjne dla dzieci,
 • Biesiada szlachecka z potrawami kuchni regionalnej (oferta na zamówienie),
 • Impreza cykliczna: Majówka Szlachecka (maj).

Pacowa Chata, Krypno Wielkie 119, 19-111 Krypno, Barbara Pac – 510 509 030, Tomasz Pac – 509 428 630.

Spływ kajakiem biebrzą

Spływ może trwać 10 dni, w dowolnie wybranym terminie. Będąc już na szlaku Biebrzy nie śpieszmy się. Biebrza to zaduma, kontemplacja, a nie szybkość. Spławny odcinek rzeki liczy sobie 152,5 km. (Jeżeli startujemy z Lipska - 135 km). Jest to szlak łatwy i nieuciążliwy, bardzo malowniczy, o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych, charakterystycznych dla naturalnej doliny rzeki nizinnej. W biegu rzeki pozbawiony przeszkód i nie wymagający przenosek, jednakże silnie meandrujący - z licznymi starorzeczami, zakolami i łachami piaskowymi.

Spływy Pychówkami

"Pychówka" to tradycyjna łódź rzeczna używana od niepamiętnych czasów przez miejscową ludność zamieszkującą nadbiebrzańskie wsie. Pychówka wykonana jest z drewna a jej wymiary to około 5-6 m. długośći i 1 m. szerokości. Pomieścić może w sumie 3-4 osoby. Pychówką poruszamy się za pomocą długiego wiosła odpychając się od dna rzeki lub wiosłując krótkimi wiosłami typu pagaj. Pychówka pozwala sprawnie penetrować rozlewiska i starorzecza Biebrzy. Jest najbardziej eklogicznym i naturalnym środkiem transportu. Z łódki tej znacznie łatwiej jest obserwować i fotografować przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Spływy Tratwą

Spływ tratwą, to niebanalny sposób na spędzenie wolnego czasu i gwarancja przeżycia niezapomnianej przygody w dolinie nieujarzmionej rzeki nazywanej przez niektórych Polską Amazonią. Podróż tratwą po Biebrzy to niesamowite przeżycie, a jednocześnie swoista szkoła życia. Przez kilka dni załoga żyje na pokładzie "pływającego domku" oddzielona od reszty cywilizowanego świata. Płynie się często pośród rozległych bagien, torfowisk i trzęsawisk, wokół obszarów, gdzie zwłaszcza w okresie wiosennym trudno wyjść suchą nogą na brzeg. Uczestnicy uczą się samodzielności, starają się radzić sobie w różnych sytuacjach. Wszystko co stąd wyniosą przyda im się później w codziennym życiu.


źródło: www.biebrza-adventure.pl

Symfonia bagien

Kto wybiera się do Biebrzańskiego PN na kilka dni ten obowiązkowo w planie swojej wycieczki powinien wziąć pod uwagę poranną lub wieczorną wyprawę na bagna. Świt i zmierzch to niebywały moment w przyrodzie, kiedy z łąk, zarośli i bagien dochodzą niesłyszalne w ciągu dnia odgłosy. Rechotanie żab, żurawi klangor, koncerty derkaczy świerszczyków, buczenie bąków i śpiewy słowików czynią z bagien prawdziwą symfonię.


źródło: www.7cudowpolski.pl

Wciągające bagna i owadożerne rosiczki

Czy bagno naprawdę wciąga? Czy rosiczka jest owadożerna? Dlaczego borówka bagienna nazywa się pijanicą? Ile lat ma torf? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie Państwo podczas wyprawy przez najbardziej spektakularne zakątki bagien, podczas której przekonacie się jak bagno wciąga i kogo, w jak przedziwny sposób rośliny bagien zdobywają pokarm oraz co może ludziom wyrządzić pijanica. Po dawce „bagiennej” wiedzy relaksujący spacer przez łąki i torfowiska do wieży widokowej z niepowtarzalnym widokiem na dolinę Biebrzy przekona Państwa, że bagna naprawdę „wciągają”.


źródło: www.biebrza.com

Wieczorne spotkanie z bobrami

Bóbr, od którego pochodzi nazwa rzeki Biebrzy (dawniej Bobra, Biebrza) jest największym europejskim gryzoniem i wyśmienitym inżynierem budowli wodnych. Olbrzymie tamy oraz bobrowe chaty – żeremia to przykłady jego doskonałego kunsztu. Niegdyś niemalże całkowicie wytępiony dziś na powrót zamieszkuje tereny Bagien Biebrzańskich. Prowadzi on niezwykle skryty tryb życia – dopiero wieczorową porą wybrańcy mogą poznać sekrety jego życia doświadczyć spotkania z bobrami.


Fot: C.Werpachowski www.biebrza.org.pl

Wiosenne rozlewiska Biebrzy i przeloty ptaków

Po długich zimowych miesiącach wczesna wiosna na bagnach obfituje w wiele niecodziennych i spektakularnych zjawisk. Jednym z nich są rozlewiska nieujarzmionej Biebrzy. Olbrzymia ilość wody pochodząca z topniejącego śniegu i lodu rozlewa się obficie w dolinę tworząc malowniczy krajobraz. Moment ten doskonale wykorzystują ptaki wędrowne: dzikie gęsi i kaczki, łabędzie i inne ptaki, których stada liczące po kilkaset osobników kluczą na biebrzańskim niebie powodując niesamowity rwetes. Odpoczywające przed dalszą wędrówką ptaki obwieszczają rychłe nadejście wiosny i czas ptasich godów.


Fot: P.Tałałaj www.biebrza.org.pl

Z gościną u Króla Biebrzy

Pośród łąk i mokradeł, w otoczeniu sosnowych borów i olsów, na skraju doliny stoi Sucha Barć – stara biebrzańska osada. Tu czas zatrzymał się dawno temu zaś jego miarą są przyloty i odloty dzikiego ptactwa, nocne wycie wilków, spotkania z łosiami czy narodziny małej sarenki. W osadzie, poczciwy żywot wiedzie Król Biebrzy, który kilkanaście lat temu porzucił wielkomiejskie wygody by, na co dzień obcować z przyrodą. Wraz z Królem mieszkają jego czworonożni przyjaciele: psy, koty, stado Koników Polskich oraz stara rasa krowy Czerwonej Polskiej. Zaś w samym środku podwórza, na słupie zamieszkała bociania rodzina. Ten niecodzienny już widok, niczym opis lata leśnych ludzi Marii Rodziewiczówny to przygoda warta przeżycia podczas pobytu nad Biebrzą.


źródło www.biebrza.com

Twierdza Osowiec

Niesamowitą gratką dla miłośników historii i militarystyki mieszczącą się w granicach powiatu monieckiego jest z pewnością Twierdza Osowiec nazywana Polskim „Verdun”. Twierdza zbudowana na rozkaz carski pod koniec XIX wieku stanowiła jeden z najnowocześniejszych bastionów obronno-zaporowych XIX-wiecznej Europy, doskonale wykorzystująca obronne walory bagien biebrzańskich. Jest to typowa twierdza zaporowa, zbudowana w latach 1882-1892 (pierwsze prace projektowe prowadzone były już od 1873). Zmodernizowana po wojnie rosyjsko-japońskiej (1904-1905). Uzupełniona elementami fortyfikacji polowej na początku I wojny światowej, a także fortyfikacjami stałymi przed II wojną światową. Z założenia twierdza usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok - Królewiec.

Twierdza składała się z 4 fortów: "Centralny" - fort nr 1, "Zarzeczny" - fort nr 2, "Szwedzki" - fort nr 3 i "Nowy” fort nr 4. Pierwsze trzy forty projektował inż. woj. ppłk. R. Krasowski, natomiast fort IV inż. woj. kpt. szt. Nestor Bujnicki – ten sam który projektował Twierdzę Modlin. Fort IV był pierwszym i jedynym fortem w Imperium Rosyjskim, którego obiekty w całości wylewano jako betonowe monolity. Główną pozycję obroną z cytadelą stanowił fort "Centralny". Przedmoście na prawym brzegu rzeki Biebrzy składało się z tzw. "Pozycji za rzeką" z fortem Nr 2 oraz pozycji wysuniętych "Sośnieńskiej" i "Las Białoszewski". Twierdza Osowiec stanowiła prototyp współczesnego rejonu umocnionego oraz przykład skutecznego połączenia elementów fortyfikacji stałej i polowej. Dzięki staraniom Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego w Forcie I zostało utworzone muzeum historyczne.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00